Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeleď: Slunéčkovití (Coccinellidae)

Slunéčkovití je čeleď brouků, kterým se lidově říká berušky. Jméno čeledi je odvozeno od jména rodu, slunéčka.

Rozšíření - Slunéčkovití jsou rozšířeni po celém světě a je popsáno přes 5 000 druhů.

Popis - Slunéčkovití brouci jsou velcí od 1 do 10 mm a jsou převážně žlutí, oranžoví nebo jasně červené barvy, s malými černými skvrnami černé barvy na krovkách, s černými tykadly, hlavou a nohami.

Význam - Všeobecně jsou slunéčkovití považováni za užitečný hmyz, protože se živí mšicemi a jiným hmyzem škodícím na polích, v zahradách, sklenících a podobných místech. Někteří lidé je považují za nositele štěstí, když jim slunéčka přistanou na těle, naopak jejich zabití podle pověry přináší neštěstí. Některé druhy mohou být i škůdci.

Výskyt - Většina slunéčkovitých je pro pěstitele prospěšná. Na jaře je možné je najít v zelinářské zahradě, jak požírají mšice. Stejně jako ostatní hmyz, ukládají se slunéčkovití k zimnímu spánku. Některé druhy se shlukují do skupin a stěhují se do vyšších poloh (hor), kde zahajují přezimování. Slunéčka jsou obvykle nalézána v blízkosti mšic a červců, kam samičky kladou svá vajíčka, aby vylíhlé larvy snadněji nalezly svou potravu. Protože mšice a červci jsou rozšířeni po celém světě, jsou i slunéčkovití brouci kosmopolitním hmyzem.

Taxonomie - V Evropě je 75 rodů ve kterých je více než 250 druhů a poddruhů. Celosvětově je v nadčeledi nad 5 500 druhů ve 490 rodech.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 51816
Měsíc: 304
Den: 6